نوشته شده توسط مدیر ارشد دسته: پاسخ به سوال
بازدید: 23406
پرینت

 

 شما می توانید از طریق این سایت سوالات و شبهات شرعی خود را ارائه داده و پاسخ آنها را  کمتر  از یک هفته در یافت نمایید .

 

1) ذکر نام اختیاری است .

 2) در ارسال سوال ذکر شود که همه این سوال را مشاهده نمایند یا فقط به پست الکترونیکی فرد ارسال شود و یا هر دو .

 

سوال و شبهات شرعی خود را در تالار گفتگو ( انجمن ) سایت

 

ورود به تالار گفتگو ( انجمن ) سایت

 

و یا به پست الکترونیکی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 و یا با شماره همراه

 0212  361  0914

 3030 4242 041

 تماس حاصل فرمایید .

 

پاسخ به سوالات و شبهات شرعی در پایین

 


میگن استخاره برای دومین بار خوب نیست درست است یا نه ؟    جواب : در هر امر استخاره یک بار صحیح است مگر این که شرایط زمانی و مکانی عوض شود .

 

 

 

اگر استخاره یک بار بد بیاید اما بعد از چند ماه خوب بیاید مصلحت چیست ؟    جواب : اگر شرایط زمانی و مکانی عوض شود استخلره برای بار دوم می توان می توان انجام داد .

 

 

 

اگر اول خون قاعدگی پس از چند قطره قطع شود و پس از چند روز شروع شود خون قاعدگی حساب می شود و غسل لازم است ؟    جواب : اگر خانمی عادت ماهانه ثابت دارد اولین لحظه ای که شروع شد به عنوان حیض محسوب می شود به شرط این که کمتر از سه روز و بیشتر از ده روز نباشد و نیت غسل حیض خواهد بود .

 

 

 

خواندن نماز شکسته و نماز شب چگونه است ؟    جواب : نماز شکسته یعنی کسی که مسافر باشد و مسافت شرعی را طی کند باید نماز های چهار رکعتی را یعنی ظهر ، عصر و عشا را دو رکعتی بخواند و نماز شب 11 رکعت است هشت رکعت به صورت چهار تا دو رکعتی به نیت نافله شب و دو رکعت به نیت نماز شفع و یک رکعت به نیت نماز وتر به جا آورد .

 

 

 

لطفا تیمم کردن را یاد بدهید ؟    جواب : اول باید موانع مثل انگشتر یا چیز های دیگری که در قسمت هایی که تیمم مثل صورت و دست ها وجود دارد باید رفع کنید بعد با نیت تیمم کف هر دو دست را به خاک یا سنگ بزنید و به پیشانی تان یعنی از جایی که موی سر روییده تا بیخ بینی بکشید بعد با کف دست چپ بر روی دست راست از مچ تا سر انگشتان بکشید بعد با کف دست راست بر روی دست چپ از مچ تا سر انگشتان بکشید تیمم صحیح است .

 

 

 

دعا هایی که با بسم الله شروع می شوند اگر بدون بسم الله در تسبیح بگیم باطل است ؟    جواب : باطل نیست .

 

 

 

شرک اصغر یعنی چه ؟    جواب : شرک برخلاف توحید است و حرام است اصغر و اکبر ندارد اما شرک ظاهر و خفی دارد .

 

 

 

آیا سوگند خوردن به غیر خدا شرک اصغر است؟    جواب : مانده به نیت فرد اگر برای خدا به قرآن و یا به پیامبر و یا به دیگر مقدسات قسم بخورد اشکال ندارد هر چندی سوگند (قسم) به کلمه خدا صحیح است .

 

 

 

اگر اذان و اقامه را نخوانیم شروع به خواندن نماز کنیم چه حکمی دارد آیا مستحب است ؟    جواب : اذان و اقامه مستحب است ههر چندی که در مورد اقامه توسیه شده است انسان اگر در وقت وسیع نماز می خواند بدون اقامه شروع کرده باشد قبل از رکوع رکعت اول متوجه شد لازم است نمازش را به هم بزند و اقامه را بگوید بعد نماز را شروع کند .

 

 

 

وقتی نماز می خونیم باید چشمانمان باز یا بسته باشد در کدام حالت صحیح است ؟    جواب : باز باشد .

 

 

 

ازدواج بدون رضایت والدین چه حکمی دارد ؟    جواب : برای دختران لازم است رضایت پدر را داشته باشند خصوصا در عقد موقت .

 

 

 

حرف زدن با پسرهای نامحرم با قصد ازدواج چه حکمی دارد ؟    جواب : در پیش مادر دختر یا پسر به اندازه آشنایی و گفتن شرایت زندگی اشکال ندارد .

 

 

 

سن ازدواج برای دختران و پسران چند است ؟    جواب : بعد از سن تکلیف زمانی که احساس نیاز برای ازدواج بکند می تواند اقدام کند .

 

 

 

چرا نماز را با چادر می خوانند ؟    جواب : چون که در حال نماز خانم ها باید پوشش کامل داشته باشند همان طوری که خارج از منزل هم لازم است خانم ها پوشش کامل داشته باشند .

 

 

 

آیا دست دادن به پسر خاله و پسر عمو حرام است ؟    جواب : حرام است .

 

 

 

آیا خوندن نماز با چادر توری و نازک که ممکن باشد موها دیده بشود نماز اشکال دارد ؟    جواب : بله اشکال دارد .

 

 

 

آیا با گذاشتن مجسمه حیوانات در داخل اتاق نماز ، نماز اشکال دارد ؟    جواب : نماز اشکال ندارد ولی بهتر است در محل نماز چیزی که نظر انسان را جلب کند وجود نداشته باشد .

 

 

 

بعد از غسل حیض شروع به خواندن نماز می کنیم اگر بعد از تمام شدن نماز متوجه یک قطره خون شویم نمازمان باطل است ؟    جواب : اکر بعد از اتمام 10 روز باشد نماز صحیح است تنها به حکم استحازه عمل کند اگر قبل از 10 روز باشد و ادامه آن به بیش از 10 روز نرسد نمازش باطل است .

 

 

 

ازدواج با دوست پسر چه عاقبتی دارد ؟    جواب : خود عمل دوست پسر شرعا حرام است ولی بعد از آشنایی اقدام به ازدواج کند اشکال ندارد .

 

 

 

استخاره درست است ( در کار خیر ) ؟    جواب : اگر انسان تردید نداشته باشد نیاز به استخاره نیست .

 

 

 

اگر دختری و پسری همدیگر را دوست داشته باشند این گناه است ؟    جواب : نامحرم باشند بله گناه است .

 

 

 

کسی که با پسری دوست است ولی به او دست نزده است گناه است ؟    جواب : ارتباط نامحرم با هم دیگر چه دست بزند و چه دست نزند حرام است .

 

 

 

خداوند برای همه 17 رکعت نماز را روزانه واجب کرده است پس چرا مزیت ها را برای همه یکسان نکرده ؟ (مزیت ها قدرت ، ثروت و احترام)    جواب : آری روزانه 17 رکعت نماز برای همه  واجب است ولی کیفیت انجام آن متفاوت چون که آدمی که مثلا سرپا نمی تواند بایستد می تواند نشسته بخواند و.... و آدمی که عذر در وضو گرفتن دارد می تواند تیمم کند اما در مورد مزیت های مثل قدرت ، ثروت ، احترام و ... خداوند متعال در اصل همه امکانات را برای بشر خلق کرده و در اختیار آنها گذاشته است نهایت بعضی از انسان ها از این مزیت ها درست و به موقع استفاده می کند و در ازدیاد آنها قدم برمی دارند بعضی ها تنبلی می کنند و ناشکری می کنند و موقعیت ها را از دست می دهند لذا نمی توانند از مزیت ها بهره مند شوند . از طرفی آنان که به مزیت های عالم آخرت موتقد هستند و توجه دارند به مزیت های ظاهری علاقه ای نشان نمی دهند برای این که خداوند متعال می فرمایید : ( المالُ وَالبَنون زینَتُ الحَیاتُ الدُنیا وَ الباقیاتُ الصالحاتُ خَیرٌ عِندَ رَبُکَ ثَواباً وَ خَیرٌ اَمَلا ) .

 

 

 

اگر نمازمان فی ذمه شود آن گاه می گوییم مثلا دو رکعت نماز فی ذمه می خوانم واجب قربتا الی الله ؟    جواب : بله صحیح است .

 

 

 

اگر در حین نماز بلند بخندیم چه حکمی دارد ؟    جواب : اگر ایجاد صوت و قهقهه شود و عمدا باشد نماز باطل است .

 

 

 

وقتی می رویم به سجده و یادمان می رود و بلند می شویم و دوباره به سجده می رویم چه حکمی دارد ؟    جواب : اشکال ندارد وقتی به یادتان آمد و بشینید و سجده را انجام دهید و بعد بلند شوید برای رکعت بعدی .

 

 

 

آیا نماز بدون جوراب قبول است ؟    جواب : اشکال ندارد .

 

 

 

آیا کسی که تا به حال نماز نخوانده اگر بخواهد از الان شروع کند باید قضای نماز های قبلی را بخواند ؟    جواب : بله

 

 

 

اگر کسی که زنده است نمی تواند روزه های خود را بگیرد یعنی توان گرفتن روزه را ندارد می تواند همسرش روزه هایش را بگیرد ؟    جواب : در حالی که زنده است نه .

 

 

 

بعضی وقت ها با بله گفتن به خوسته کسی موجب می شود شیطان ما را فریب دهد و باعث گمراهی ما می شود چه کار کنیم که در آن لحظه ما را فریب ندهد و ما شیطان را از خود دور کنیم و با قاطعیت تمام و روی گشوده بتوانم به خواسته دوستمان نه بگویم و در کل شیطان بر ما غلبه نکند و ما بتوانیم تصمیم درست را خودمان بگیریم ؟    جواب : باید در مسائل عقلانیت را ملاک قرار بدهید تا از نفسانیت و تسلت فریب های شیطان محفوض بمانید .

 

 

 

اگر یک دختر و پسری با هم دوست شوند پسر به آن شماره بدهد و دختر به آن شماره زنگ بزند آن موقع چه می شود ؟    جواب : خطر نفسانیت در پی دارد باید از چنین اعمالی به جد دوری شود .

 

 

 

نماز قضا داریم ولی نمی دانیم چقدربوده حالا باید چند رکعت نماز بخوانیم ؟    جواب : به همان اندازه نماز بخوانید که یقین بیاید دیگر قضا نماز بر گردنتان نمانده است .

 

 

 

به خواب می شود اعتقاد داشت ؟    جواب : خواب حجیت ندارد . مگر خواب پیامبران و امامان .

 

 

 

بدی پدر و مادر را چگونه می توان جبران کرد ؟    جواب : با محبت و احترام .

 

 

 

من برای اینکه پیش دوستانم ضایع نشوم دروغ می گویم چه باید بکنم ؟    جواب : دروغ گفتن بعد از مدت کمی برای انسان روسیاهی و ضایع شدن بیش از پیش را می آورد .

 

 

 

اگر هر کس تا حدود چهارم یا پنجم ابتدایی نماز بخواند و دیگر نمازش را ادامه ندهد و حالا اول راهنمایی باشد می تواند جبران کند ؟    جواب : بله می تواند جبران کند .

 

 

 

دانش آموز خوابگاهی هستم و می خواهم بدانم آیا نمازم شکسته است یا نه و مسافتی را که طی می کنم بیش از 22 کیلو متر است و مرجع تقلیدم امام خامنه ای می باشد ؟     جواب : اگر کمتر از 10 روز در خوابگاه می مانید نمازتان شکسته است (قصر)

 

 

 

آیا خروج قطره ای ادرار به طور کاملا غیر ارادی و سپس خشک شدن کامل آن موجب غیر قابل قبولی نماز می شود ؟     جواب : نمازش باطل است باید با لباس و بدن پاک بخواند .

 

 

 

هو به چه معنی است و هو کشیدن چه حکمی دارد مثل هو علی حیدر مدد و ... ؟     جواب : اگر مرادش عزاداری و مدیحه ثرایی اهل بیت باشد اشکال ندارد اما اگر به قصد غلو در علی (علیه السلام) باشد حرام است .

 

 

 

انسان سعادت مند کیست ؟      جواب : کسی که اصول دین را کاملا اعتقاد دارد و به واجبات عمل می کند و از حرام ها اجتناب و دوری می کند این فرد سعادت مند است .

 

 

 

چرا امامت حضرت علی (علیه السلام) به صورتی بیان نشده است تا جایی برای حرف زدن وجود نداشته باشد مثلا به جای این که پیامبر خدا (صلی الله علیه و السلم) بگوید علی ولی شما است می گفت حضرت علی بعد از مرگ من به جای من است ؟       جواب : در رابطه با معرفی امامت علی (علیه السلام) هم حدیث قدیر ، هم حدیث منزلت و هم حدیث سفینه از زبان پیامبر خدا (صلی الله علیه و السلم) کاملا روشن است خصوصا در حدیث منزلت پیامبر خدا (صلی الله علیه و السلم) می فرماید : ( اَنتَ مِنی بِه مَنزِلَتِ هاروُنَ مِن مُوسی ) یعنی تو علی نسبت به من پیامبر خدا (صلی الله علیه و السلم) مثل هارون هستی به موسی ( همان طور که هارون جانشین موسی بود تو هم جانشین من هستی )

 

 

 

آیا کسی که گناهان کبیره انجام دهد و بعد توبه کند آیا خداوند توبه او را می پذیرد ؟     جواب : اگر توبه واقعی بکند بله خدا می بخشد .

 

 

 

خطبه های نماز جمعه در مورد چه مسائلی است ؟     جواب : در خطبه اول لازم است مسائل اعتقادی و اخلاقی اسلام گفته شود و در خطبه دوم مسائل سیاسی اجتماعی مسلمانان و جهان اسلام باید مطرح شود .

 

 

 

تراشیدن ریش و سیبیل چه حکمی دارد ؟      جواب : لازم است سیبیل انسان آن قدر بلند نباشد که در وقت خوردن و آشامیدن چیزی به آن بخورد ولی ریش باید با تیغ و به حد تیغ تراشیده نشود .

 

 

 

سوال :

 

1- از آنجا که دین همچون بعضی خصوصیات دیگرانسان همچون رنگ پوست ، نژاد و ملیت از والدین به فرزندان به ارث میرسد چگونه میتوان  ارزش والایی  برای آن قائل  شد و همچنین گناه فرزندی که در محیطی شرک آلود و خرافه پرست متولد می شود چیست ؟

 

 

 

جواب :

1- قانون تاثیر و تاثر یک قانون علمی ، عقلی و دینی است ولی سلب اختیار و اراده از انسان نمی کند و از طرفی زمینه هدایت و نجات و حرکت به سوی حقیقت در ذات (فطرت) به صورت یک امر خدا دادی قرار داده شده است که انسان ها با به کار گیری عقل و اراده خود و با راهنمایی گرفتن از راهنمایان بشر مثل پیامبران و ائمه (علیه السلام) و کتاب های آسمانی می تواند مسیر صحیح را پیدا کند و خودش را از محیط آلوده به محیط سالم برساند مثل الگو گرفتن در مسائل علمی ، صنعتی ، معنوی و اعتقادی که امری است متابق با عقل ، علم و شرع لذا خداوند متعال پیامبر خدا را به عنوان الگوی بهتر معرفی می کند که در این آیه شریفه چنین تصریح شده است . ( وَ لَقَد کانَ لَکُم فی رَسول الله اُسوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَن کانَ یَرجو الله وَ الیَومِ الاخِر ) (سوره ممتحنه آیه 6 ) و در همان سوره آیه 4 می فرماید (لَقَد کانَت لَکُم اُسوَهٌ حَسَنُهٌ فی اِبراهیمَ وَ الذینَ مَعَهُ) بنابراین انسان می تواند با الگو قرار دادن راهنمایان صدیق خودش را از جبر محیط ، عادت ، زمان ، مکان و صلیقه ها نجات بدهد .

 

 

 سوال :

2- از آنجا که مطابق  اصول دین مبین اسلام  اصول دین تحقیقی است نه تقلیدی  و هر شخص باید در آن خود به تحقیق پرداخته و به آن برسد  ، حال با توجه به اینکه تحقیق امری نسبی بوده هر شخص بسته به محیط  و  شرایط تحقیق ممکن است به نتیجه ای دگرگونه با دیگری حال اگر  شخصی به نتیجه ای خلاف آنچه مورد نظر ماست برسد  مرتد شناخته شده و طبق آئین  اسلام  باید کشته شده و فرصت توبه و بازگشت را از دست میدهد.

 

 

جواب :

2- در مورد اصول دین باید انسان از طریق راهنمایی گرفتن از عقل و آگاهین جامعه مثل انبیا و اعمه و کتب آسمانی باید به اعتقادات خودش ایمان و یقین داشته باشد اگر افرادی از چنین نعمتی برخوردار نباشند یعنی در محیط کفر و آلوده به انحرافات به دنیا آمده و بزرگ شده است اسلام ابتداً به او با دید مرتد نگاه نمی کند بلکه بعد از آنی که راهنمایی لازم را از لحاظ رشد عقلی و فکری به او داد اگر با اختیار خودش را کفر را نتخاب کرد و یا برای مبارزه با اسلام به صورت عمدی برخواست در این صورت به او چنین نگاهی دارد که این فرد کافر حربی است و باید کشته شود اما اگر با راهنمایی هایی که ذکر شد راه اسلام را انتخاب کرد حتی نسبت به اعمال خلاف او با دید عف و رحمت نگاه می کند .

 

 

سوال :

با سلام و عرض خسته نباشید من بیشتر از 1 ساله که نماز می خونم. اما توو این مدت جز ماه رمضان هیچ وقت صبح ها پا نشدم که نماز بخونم همیشه نمازای صبحمو قضاشو می خوندم. چون واقعا صبح پاشدن واسم سخته و باعث بی خوابیم میشه. ایا اگر همینجوری نماز صبحمو قضا بخونم و ادامه بدم نمازام قبوله یا نه؟ یه سواله دیگم داشتم. من 20 سالمه با این که نماز و روزه و همه ی اینارو رعایت می کنم ولی همیشه تیپم و نوع لباس پوشیدنم مثه امروزیاست. یعنی موهامو مودلی می زارم , تیپ میزنمو ازین چیزا. ایا این کارا باعث می شه نمازام قبول نشه؟ یا خدا ازم دور بشه؟

 

 

 

جواب :

 

 

جواب نماز صبح قضا شده : اگر بعد از طلوع آفتاب بیدار شود ولو چندین ساعت هم به این صورت ادامه داشته باشد تکلیف آن است که قضا آن را بخواند ولی اگر قبل از طلوع آفتاب بیدار شود و عمدا نماز صبح را نخواند تا آفتاب طلوع کند گناه کرده است و باید قضای آن را بخواند و استغفار کند .

 

 

 

جواب سوال دوم : پیشیدن لباس به مدل روز و تیپ زدن نماز را باطل نمی کند هر چند که شایسته است فرد نماز خوان لازم است که لباس پاک ، سر وصورت اسلامی و معطر داشته باشد .

 

 

 

سوال :

 

 

آیا سید بودن از طریق مادر به فرزند میرسد؟

 

 

 

جواب :

 

 

سید بودن از طریق پدر به فرزند می رسد علت این که فرزند متعلق به پدر می باشد .

 

 

 

سوال :

 

 

سلام از كجا ميشه فهميد كه سوره اي درست و سوره اي نادرست من چند وقت پيش سوره هايي ضد هم پيدا كردم كه ديگه شكم به سور ها تا جايي زياد شده كه ديگه به همه سوره ها شك دارم  و هيچ راهي هم نيست كه انسان بفهمه كدوم سوره درست و كدوم درست نيست چون نه زمان پيامبر و نه چون همه سوره ها به نيكي بيان شده نمي شه فهميد كه كدوم درست و كدوم نادرست چون تا مكتوب شدن اين سورها در قديم به صورت دهن به دهن گذشته و بسياري احاديث نادرست داريم و اين را نمي شود كتمان كرد دومين سولم از شما اين است چرا بعضي ها سني هستند و بعضي شيعه چرا مگه امام در ان زمان  نبوده كه در ان زمان مشخص كنه مگه بعد از امام علي امامي نداشتيم  مگه مشخص كنه كه عمرم امام بوده يا نه مگه دوازده امام بعد از امام علي نداشتيم كه حكممان مشخص بشه پس چرا اختلاف بين سني ها و شيعيان بر سر امامت كدامشان بر مردم هستش

 

 

 

جواب سوال اول :

 

 

باید توجه داشته باشید که در بین سوره ها و آیه های قرآن هیچ تعارض و تضاد و خلاف واقع و اختلاف وجود ندارد و همه سوره ها و آیه ها و کلمات قرآن درست و کلام وحی می باشد آنان که برداشت نادرست از قرآن دارند چون که با زبان قرآن آشنا نیستند برای درک معنا و مفهوم کامات قرآن باید راه فهم قرآن را اول یاد بگیریم بعدا میتوانیم اضهار نظر کنیم باید شما تلاش کنید با کسانی و کتاب هایی که در مورد قرآن اطلاعات کافی دارند تماس بگیرید یا از طریق همین ایمیل مواردی که به نظر شما نادرست رسیده ذکر کنید تا جواب هر کدام از آنها در اختیارتان قرار بگیرد . یا با شماره تماس 04712223030 و یا با همراه 09143610212 تماس بگیرید .

 

 

 

جواب سوال دوم :

 

 

بحث شیعه و سنی از زمان رحلت پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) به وجود آمده است علت اش هم این بوده که یک تعدادی از مسلمانان در شعار فقط می گفتند برای ما سنت پیغمبر خدا (صلی الله علیه و آله) ملاک عمل و حجیت دارد . اما همین تعداد به همه سنت پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) عمل نکردند چون که بحث امامت علی (علیه السلام) توسط خود پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) معرفی و تاکید شده است و آنان که به این دستور پیامر خدا (صلی الله علیه و آله) که همان امر خدا بود عمل نکردند و در مقابل شیعه مسیر دیگری را انتخاب کردند و به عنوان سنی نام گذاری شده اند . در حالی که اهل سنت واقعی آنانی هستند که به تمام دستورات پیامبر خدا اعم از امامت و دیگر اعمال شرعی طبق عمل پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) عمل می کنند . لذا با این منظر شیعیان اهل سنت واقعی می باشند . که به تمام دین و شریعت و توسیه های پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) عامل می باشند .

 

 

 

سوال : به چه طریقی می توان قضای نمازهای یومیه را ادا کرد؟

 

 

جواب : نمازهای قضا به هر کیفیت (قسر یا اتمام ) قضا شده باید همان طور به جا آورید و در هر زمانی که خواستید قضا کنید اشکال ندارد .

 

 

 

سوال : محرمیت دختران  نسبت به پدر ناتنی که با مادرشان ازدواج موقت نموده را بیان واگر دارای شرایطی است  توضیح دهید .

 

 

جواب : دخترانی که مادر آنها با مرد دیگری ازدواج کرده به عنوان ربیبه محسوب می شود و بعد از آغاز زندگی بین مادر این دختران و آن مرد این دختران به این شوهر مادرشان محرم می باشند مثل دختران خود آن آقا ولی نسبت به پسران آن مرد که از زنان دیگرش باشد نا محرم هستند .

 

 

 

سوال :  آیا پوشیدن لباس تنگ بین محارم اشکالی دارد؟

 

 

جواب : اگر موجب مفسده نباشد اشکال ندارد.

 

 

 

سوال :  گوش کردن به موسیقی گناه است؟

 

 

جواب : موسیقی مطرب گوش دادنش گناه می باشد.

 

 

 

سوال :  نگاه کردن به ماهواره چه طور است؟

 

 

جواب : چون اکثرا کاربرد غیر شرعی دارد حرام است.

 

 

 

سوال :  آیا ازدواج مسلمان با یک غیر مسلمان حرام است یا نه؟

 

 

جواب : مسلمان با مسلمان می تواند ازدواج کند .

 

 

 

سوال :  اگر انسان بداند یک جنس مذکر(مرد )به او با نگاه بد نگاه می کند چه باید بکند؟

 

 

جواب : باید خودش را از معرض دید آن بپوشاند.

 

 

 

سوال :  ما در بازار به صورت غیر عمدی به مرد نامحرم برخورد می کنیم این امر گناه محسوب می شود؟

 

 

جواب : اگر عمدی باشد گناه است.

 

 

 

سوال :  گفته می شود صدا یا چهره نامحرم را نگاه کردن و شنیدن گناه است اما برای خرید کالا به چهره فروشنده نگاه می کنیم و با او سخن می گوییم آیا این کار حرام است؟

 

 

جواب : اگر نگاه کردن روی نفسانی باشد و صحبت کردن روی مسائل نفسانی باشد حرام استدر غیر اینصورت فقط برای پرسیدن قیمت جنس اشکال ندارد.

 

 

 

سوال :  ازدواج کردن با شخصی که قبلا مشروب می خورد ولی الان ترک کرده چه حکمی دارد؟

 

 

جواب : اگر مسلمان است و توبه کرده باشد اشکالی ندارد.

 

 

 

سوال :  استخاره چه طور است: راست است یا دروغ؟

 

 

جواب : طلب خیر از کلام خدا خیر است و صحیح.

 

 

 

سوال :  چرا آخر همه دوستی ها جدایی است؟

 

 

جواب : دوستی اگر بر مبنای صحیح اسلامی باشد منجر به جدایی نمی شود.

 

 

 

سوال :  شکست عشق خیلی سخت است برای رهایی چه کنیم؟

 

 

جواب : عشق باید روی معیار صحیح شرعی باشد اگر این طوری باشد هیچ موقع رهایی پیش نمی آید.

 

 

 

سوال :  ببخشید اگر در هنگام نماز نامحرمی وارد شود آیا نماز باطل است؟

 

 

جواب : نه نماز باطل نیست .

 

 

 

سوال :  ببخشید آیا جناب آقای موسوی و کروبی روزی اعدام خواهد شدمگر آقای کروبی روحانی نیستند؟

 

 

جواب : حکم عدالت اسلامی هرچه باشد باید اجرا شود افراد و منصب ها فرق نمی کند.

 

 

 

سوال :  اگر نا خود آگاه دست نامحرمی به دست ما خورد در حالی که به عمد نبوده گناه است؟

 

 

جواب : در صورت غیر عمد گناه نیست ولی باید مواظب باشد که دیگر تکرار نشود.

 

 

 

سوال : داشتن حب الهی و علاقه به شخصیت های مذهبی چه حکمی دارد؟

 

 

جواب : ایمان همان محبت الهی است و علاقه به شخصیت های مذهبی باید برای خدا باشد.

 

 

 

سوال :  قرآن خواندن با عذر شرعی در حالی که بیشتر از هفت آیه باشد اشکالی دارد؟

 

 

جواب : کراهت دارد. حرام نیست.

 

 

 

سوال :  من یک بار عذر شرع داشته ولی از روی علاقه به مسجد رفتم در شب عاشورا برای شام غریبان البته تیمم بدل انجام دادم گناه است؟

 

 

جواب : با داشتن عذر شرعی انسان نباید در مساجد حضور پیدا کند ولی اگر از یک در وارد شود و از در دیگری خارج شود اشکال ندارد.

 

 

 

سوال :  آیا فکر کردن به کسی که وجود خارجی ندارد و خیالی است گناه است؟

 

 

جواب : خیال گناه گناه نیست ولی بهتر است چنین خیالی را انسان نکند.

 

 

 

سوال :   اگر نوجوانی بخواهد به خدا نزدیک شود چگونه می تواند به خدا نزدیک شود؟

 

 

جواب : با اعتقاد به خدا و انجام دادن واجبات الهی برای خدا می توان به خدا نزدیک شد.

 

 

 

سوال :  آیا همه آنهایی که در خارج زندگی می کنند موها و سایر اعزایشان بیرون است حتما به جهنم می روند .

 

 

جواب : رعایت احکام الهی برای همه واجب است آنان که رعایت نمی کنند حتماً مجازات خواهند شد چه در دنیا و چه در آخرت .

 

 

 

اگر بخواهیم با دختری ازوداج کنیم بین خودمان و خدا باشد کافی است یا باید فقیهی در میان بگذاریم؟          ج : لازم نیست حتما فقیهی در بین باشد ولی واجب است عقد ازدواج به وسیله فرد آگاه به مسائل اجرا شود .

 

 

 

می توانیم با دختری دوست شویم تا چه حد ؟ و با او بگو بخند کنیم ؟ ج : با دختر نامحرم این نوع ارتباط حرام می باشد مگر عقد ازدواج خوانده شود .

 

 

 

چرا برای بیرون آمدن منی باید غسل کنیم ؟          ج : برای این که حکم شرع مقدس اسلام بر این جاری است.

 

 

 

در قطب شمال که 6 ماه شب و 6 ماه روز است باید چگونه نماز بخوانیم؟   ج : بر اساس افق نزدیک ترین نقطه به آن محل باید وقت عبادات را تنظیم کنیم .

 

 

 

رقصیدن با دختر خوب است یا نه  ؟ ( اگر خوب تا چه حد )      ج : رقصیدن مرد حرام است ولی رقصیدن زن در بین زنان اگر تحریک آمیز نباشد اشکال ندارد و رقصیدن زن برای مرد خودش (شوهر) اشکال ندارد .

 

 

 

بازی کردن با دختر چه حکمی دارد ؟ ج : حرام است .

 

 

 

اگر شک کنیم که نمازمان درست است یا نه بعد از پایان نماز چه کار باید کرد؟   ج : اگر بعد از وقت شک کند لازم نیست به شک خود اعتنا کند .

 

 

 

چگونه حواسمان را بطور کامل در نماز خواندن جمع کنیم تا به چیز دیگری فکر نکنیم ؟       ج : در جای خلوت نماز بخوانیم و با نافله ها نماز بخوانیم .

 

 

 

پوشش مناسب برای آقایان هنگام نماز خواندن چیست ؟ آیا می توان با لباس زیر  و آستین کوتاه نماز خواند؟   ج : بله ولی بهتر است با پوششی که ادب را حفظ کند نماز بخوانیم .

 

 

 

 آیا میتوان با کفش نماز خواند ؟          ج : در صورت ضرورت اشکال ندارد .

 

 

 

اگر مایه منی بیاید و آن را تطهیر کنیم و اگر غسل نکنیم نماز خواندن با آن چه حکمی دارد ؟       ج : صحیح نیست مگر آب برای غسل پیدا نشود یا وقت تنگ باشد .

 

 

 

نگاه کردن به فیلم های بد که باعث ایجاد شهوت می شود چه حکمی دارد؟        ج : حرام است .

 

 

 

از چه راههایی می توان از شهوت جلوگیری کنیم ؟ ج : از راه انجام واجبات الهی

 

 

 

آیا زنا گناه کبیره است ؟ چرا؟ توضیح دهید ؟         ج : بله از گناهان کبیره است چون که هم حق خدا و هم حق بنده خدا ضایع می شود .

 

 

 

چرا زنها باعث شهوت مردها می شود؟ ج : در کل زن باعث شهوت نیست بلکه خواست نفس انسان و تبعیت انسان از خواست نفسانی باعث شهوت می شود .

 

 

 

چرا روابط زنا شویی حرام است ؟        ج : برای این که روابط زناشویی با غیر محرم حرام است .

 

 

 

آیا دیدن موی سر نامحرم گناه است ؟ ج : بله .

 

 

 

چرا سنی  ها مهر نمیگزارند؟       ج : طبق عقیده ای که دارند مهر نمی گذارند ولی بر اساس عقیده شیعه سجده بر اجزاء زمین مثل خاک سنگ و .... صحیح می باشد .

 

 

 

آیا دادن خمس و زکات برای افرادی که به سن 15 سالگی رسیده اند واجب است؟     ج : اگر در آمدی داشته باشند که از مخارج سالشان اضافه بیاید باید بر مقدار اضافه خمس بدهند .

 

 

 

مگر نمی گوئیم حروف مقطعه رموزی بین خدا و پیامبر هستند پس چرا ما وقتی از آنها چیزی نمی فهمیم آن ها را در قرآن نوشته اند؟    ج : به خاطر این که بدانیم رمز خاصی بین خدا و پیامبران وجود دارد و در صورت سوال از پیامبر اگر سوال کننده استعداد داشته باشد پیامبر قسمتی از آن را بیان می کند در واقع این رموزات باعث ارتباط ما با پیامبر هم می شود .

 

 

 

آیا نماز آیات را می توان به  جماعت خواند؟        ج : بله اگر امام و مامون همه به صورت ادا یا قضا بخوانند .

 

 

 

چه نوع موسیقی حرام است ؟      ج : موسیقی که مهیج باشد حرام است .

 

 

 

چگونه می توانیم گناه نکنیم  یا مقدار آن را کم کنیم ؟     ج : باید به یاد خدا باشیم تا از گناه جلوگیری کنیم.

 

 

 

ما که الان به سن تکلیف رسیده ایم آیا می توان  بدون اجازه پدر و مادر به جایی برویم ؟    ج : خیر باید اجازه بگیریم .

 

 

 

 آیا با روییدن موهای زائد یا با خارج شدن منی نماز بدان واجب می شود؟        ج : اگر همه علایم بلوغ به وجود آمد بله نماز و دیگر تکالیف برای او واجب می شود .

 

 

 

آیا استمنا حرام است؟        ج : بله حرام است .

 

 

 

چرا ما باید یک مرجع تقلید داشته باشیم و بهترین مرجع تقلید کیست؟        ج : برای این که فرد مکلف یا باید خودش مجتهد باشد یا عمل به احتیاط کند یا تقلید از یک مجتهد جامع شرایط بکند و شرایط یک مرجع تقلید 11 مورد می باشد که به رساله عملیه مراجع مراجعه کنید .

 

 

 

به طور کامل عملیات وضو و تیمم را نشان دهید .    ج : وضو:     1- نیت        2- شستن صورت 3- شستن دست راست     4- شستن دست چپ     5- مسح سر         6- مسح پای راست با دست راست       7- مسح پای چپ با دست چپ.      اما تیمم :     1- نیت       2- زدن دست ها به چیزی که سجده بر آن صحیح است     3- مسح پیشانی با دو دست تا بیخ بینی   4- مسح پشت دست راست با کف دست چپ از مچ دست تا سر انگشتان    5- مسح پشت دست چپ با کف دست راست از مچ دست تا سر انگشتان

 

 

 

اگر در کسی از نشانه های بلوغ یکی یا دو تا با همه ظاهر شود مکلف می شود یا نه؟   ج : با ضهور همه علایم بلوغ مکلف می شود .

 

 

 

چرا صحبت کردن با دختران حرام است؟      ج : چون که رابطه با نامحرم حرام است .

 

 

 

چه کسانی افراد نسبی و چه کسانی غیر نسبی هستند؟     ج : نسبی : پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، دایی ، عمو ، عمه ، خاله ، فرزندان برادر ، فرزندان خواهر ، هر چه پایین بیاید یعنی فرزند و فرزند فرزند برادر و خواهر تا آخر محرم نسبی هستند.  اما غیر نسبی یعنی محارم سببی مثل همسر ، مادر همسر ، پدر همسر ، هر چه بالا روند و برادر یا خواهر یا مادر شیری .

 

 

 

20 تا از گناهان کبیره بزرگ را نام ببرید؟      ج : قتل نفس ، زنا ، دزدی ، شراب خواری ، عاق والدین ، فرار از جهاد ، خردن مال یتیم به صورت نا حق ، خوردن خون ، خوردن گوشت خوک ، خوردن گوشت حیوانی که موقع سر بریدن بسم الله نگفته باشند ، خوردن ربا ، قمار بازی ، کم فروشی ، لواط ، مایوس شدن از رحمت خدا ، کمک به ظالمین ، قسم دروغ ، اصراف ، دروغ ، خیانت اسرار بر گناه ، جنگ با اولیای خدا مثل پیامبر و امامان .

 

 

 

گوش دادن به چه آهنگ هایی حرام است و چه آهنگ هایی ثواب ؟ ج : آهنگی که مهیج باشد حرام است و آهنگ های غیر مهیج حلال می باشد .

 

 

 

دوجنسه ها چگونه ازدواج می کنند و تولید مثل می کنند؟       ج : دو جنسه یعنی خنثی باید اهل خیره امتحان کنند که این فرد علایم مرد را دارد یا علایم زن را هر کدام علامت را داشته باشد به او حکم می شود یعنی علایم مرد غالب باشد مرد است و علایم زن غالب باشد زن است .

 

 

 

اگر کسی در زندگی از کودکی عاشق و شیفته دختری باشد می تواند با آن صحبت کند در صورت نه بودن علت علت را توضیح دهید . اگر چه این صحبت باعث شهوت و هوس نباشد باز هم درست نیست علت را توضیح دهید؟          ج : کلا رابطه دختر پسر نا محرم قبل از ازدواج یا مقدمه ازدواج حرام است برای این که رابطه و صحبت بین دختر و پسر چون رابطه دو جنس مخالف است و موجب فساد می باشد حرام است و صحبت دختر و پسر با حضور فرد سوم برای آشنایی جهت ازدواج اشکال ندارد .

 

 

 

چگونه مرجع تقلید اعلم تری را باید انتخاب کنیم ؟ ج : با مراجعه با اهل خبره حداقل دو نفر عادل خبره می توانید مرجع تقلید خود را انتخاب کنید .

 

 

 

ما می توانیم با خواهرمان ازدواج کنیم ؟       ج : ازدواج با محارم به طورکلی حرام است .

 

 

 

در کدام حدیث یا آیه آمده است که شهوت حرام است ؟ ج : ( وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسي‏ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّي إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَحيمٌ )( و من نفس خود را تبرئه نمى‏کنم، چرا که نفس قطعاً به بدى امر مى‏کند، مگر کسى را که خدا رحم کند، زيرا پروردگار من آمرزنده‏ى مهربان است .) سوره یوسف آیه 53 * حضرت علی (ع) می فرمایند : کسی که به شهوت عجله کند به عِقاب ها (عذاب ها) عجله کرده است . (غرروالحکم ک 666) * حضرت علی (ع) می فرمایند : کسی که به گناه می رود محل او جهنم خواهد بود . (غرروالحکم ک 420) * پیامبر خدا (ص) می فرمایند : کسی که گناه کند و بخندد در حال گریان داخل جهنم می شود . (بحارالانوار ج 73 ص 356) * پیامبر خدا (ص) می فرمایند : کسی که از شیطان اطاعت کند معصیت خدا کرده است و کسی که معصیت خدا کرده باشد خدا او را عذاب می دهد . (بحارالانوار ج 73 ص 248)

 

 

 

آیا کسی که بلوغ زود رس شده (قبل از 15 سالگی) یعنی تمام نشانه در او ظاهر شده باید تکالیف خود را انجام دهد ؟  ج : احتیاط در انجام تکلیف است .

 

 

 

وقتی شهوت می آید با ذکر آیه می توان از آن جلوگیری کرد؟ آنها کدامند ؟    ج : تمام آیات قرآن که با یاد خدا و خلوص نیت خوانده شود چنین اثری را دارد خصوصا سوره فلق و ناس .

 

 

 

 آیا گرفتن  زن  دوم گناه است؟ اگر است چرا؟       ج : اگر مرد توانایی اجرای عدالت را داشته باشد حرام نیست و گناه هم نیست .

 

 

 

آیا پس از قیامت و پس از حسابرسی اعمال افراد که به بهشت و جهنم می روند زندگی در آنجا ادامه دارد؟      ج : بله.

 

 

 

آیا اعمال کسی که مرجع تقلیدی نداشته باشد مورد قبول درگاه خداوند قرار می گیرد؟ چرا؟      ج : جواب این مسئله در سوال 27 مطرح شد .

 

 

 

چرا به شیطان خناس میگویند؟    ج : برای این که خناس به معنای بسیار پنهان و پنهان شدن می باشد و وسوسه شیطان اکثرا نامرعی (پنهان) می باشد .

 

 

 

اگر در بدن انسان به هنگام نماز به اندازه ی یک بند انگشت و کمتر خون وجود داشته باشد  نماز چه حکمی دارد؟    ج : اگر از خون خوک سگ و حیض و نفاس نباشد اندازه ذکر شده نماز را باطل نمی کند .

 

 

 

اگر از بدن انسان منی خارج شد و آب برای غسل نداشته باشیم همانگونه نماز بخوانیم چه حکمی دارد؟      ج : باید لباس نجس را عوض کنیم و در صورت داشتن آب به مقدار پاک کردن محل نجس از بدن را باید پاک کرد و یک تیمم برای بدل از غسل و یک تیمم بدل از وضو در صورتی که آب به مقدار وضو نداشته باشد انجام دهید و نماز را بخوانید .

 

 

 

صحبت کردن با نامحرم تا چه حدی مجاز می باشد؟       ج : برای جواب گرفتن مسائل شرعی و به اندازه ضرورت اظهار نظر مجاز می باشد .

 

 

 

اگر دختری مارا دوست داشته باشد و ما اورا دوست نداشته باشیم چگونه به او بفهمانیم که اورا دوست نداریم؟(بهترین راه چیست؟)      ج : باید از راه صحیح اعلام کنیم .

 

 

 

اگر غسلی بر گردن ما باشد و دوباره همان غسل بر گردن ما بیفتد باید دو غسل انجام دهیم یا یکی کافیست؟(قبل از انجام اولی)؟   ج : یکی کافی است .

 

 

 

اگر قبلا با دختری رابطه داشته ایم و اینک با او رابطه ی خود را قطع کرده ایم و توبه نموده ایم آیا توبه ی ما قبول است یا خیر؟توضیح؟     ج : اگر تکرار نکنید قبول شده است .

 

 

 

چرا گوش دادن به آهنگ حرام است؟ ج : جواب در مسئله 33

 

 

 

بهترین مرجع تقلید باید چه صفاتی داشته باشد؟     ج : عادل باشد ، آگاه به زمان باشد و متیع امر خدا باشد .

 

 

 

آیا حکومت ایران اسلامی است؟ ج : بله تا زمانی که تحت نظر ولایت فقیه باشد اسلامی است .

 

 

 

اگر حکومت ایران اسلامی است چرا در بانکها به سپرده ها سود تعلق می گیرد؟ ج : سرمایه گزاری به صورت عقود شرعی چه در بانک و چه در غیر بانک صحیح می باشد .

 

 

 

نشانه های ظهور چیست؟ توضیح دهید؟         ج : نشانه های حتمی و احتمالی ظهور در کتاب های اسلامی خیلی ذکر شده است که یکی از آنها آمادگی و فهم و معرفت جامعه نسبت به وجود آن حضرت می باشد .

 

 

 

(دجال)کیست؟          ج : دجال هم به شخص گفته شده و هم به اندیشه لذا هر اندیشه باطل و منحرف مصداق دجال می باشد .

 

 

 

چرا نماز خواندن امری ضروری است؟ ج : برای این که اولین نشانه بنده گی خدا در عمل می باشد .

 

 

 

ایا سن تکلیف در پسران 15 سال تمام است؟ ج : بله و لی سن به سال قمری

 

 

 

نماز های مستحبی خواندن الزامی است؟      ج : فضیلت است .

 

 

 

قبل از سن تکلیف نماز خواندن ثواب دارد یا نه؟     ج : بله

 

 

 

تعداد نمازهایی قضا که نمی دونیم چطور ادا کنیم؟         ج : باید آن مقدار بخوانیم تا یقین آید که قضا به گردنمان نمانده است .

 

 

 

از کجا بدانیم توبه هایمان قبول شده است؟   ج : اگر خدا را فراموش نکنیم و دوباره به طرف گناه نرویم معلوم می شود توبه مان قبول شده است .

 

 

 

چه جوری حق مردم را روا کنیم؟(مثلا غیبتی از مردم کرده ایم) ؟    ج :  باید حلالیت بطلبیم .

 

 

 

چرا دختران زودتر از پسران به سن تکلیف می رسند؟      ج : چون که امر ، امر خدا است و از نظر ژنتیکی متخصصین امر قائل هستند که هرمون های بدن زن زود تر از مرد رشد می کند و به بلوغ می رسد .

 

 

 

لقب دادن به دیگران بصورتی که طرف مقابل ناراحت نشود چه حکمی دارد؟     ج : باید از لقب های خوب و معنا دار استفاده شود .

 

 

 

چگونه می توانیم گناه نکنیم ؟ توضیح دهید ؟ ج : با یاد خدا .

 

 

 

راههای پیشگیری از شهوت چیست؟       ج : توجه به یاد خدا و ذکر روز قیامت روز جزا .

 

 

 

گرفتن چند زن برای مرد حلال است؟   ج : در صورت داشتن عدالت تا 4 زن .

 

 

 

احکام نماز شب را به صورت کامل توضیح دهید؟    ج : نماز شب 11 رکعت می باشد 8 رکعت آن به صورت 4 نماز 2 رکعتی به نیت نماز شب (نافله شب) دو رکعت به نیت نماز شفع یک رکعت به نیت نماز وتر .

 

 

 

دختری که سر موی خود را بیرون می گذارد چه حکمی دارد؟         ج : کار حرام انجام می دهد .

 

 

 

آیا دیدن موی سر نامحرم موجب باطل شدن وضو می شود؟   ج : خیر

 

 

 

آیا آرایش زن در برابر نامحرم گناه است؟    ج : بله

 

 

 

آیا آرایش زن در صورتی که مرد او راضی نباشد حرام است؟ ج : برای زندگی شخصی خود در داخل خانه صحیح است ولی برای نامحرمان چه در داخل منزل یا خارج از منزل حرام می باشد .

 

 

 

نماز کامله کی خوانده می شود؟ ج : انسان وقتی در وطن خودش است و در سفری که قصد 10 روز ماندن دارد و در سفری که شغل او است مثل راننده یا سفری که مقدمه شغل وی است و 10 روز در یک جا نمی ماند همان طور برای رانندگی یا شغل دیگری در کمتر از 10 روز رفت آمد می کند نمازش کامل است .

 

 

 

نماز وحشت کی خوانده می شود و چگونه؟   ج : شب دفن میت و دو رکعت است در رکعت اول بعد از سوره حمد آیت الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد سوره انا انزلنا را 10 بار بخواند .

 

 

 

آیا ممکن است نماز را به زبان خود بخوانیم نه به زبان عربی؟ ج : باید به زبان عربی خوانده شود .

 

 

 

آیا خدا را با نماز خواندن باید عبادت کنیم ؟ چرا ؟         ج : با همه چیز باید خدا را عبادت کرد ولی افضل آنها نماز است .

 

 

حدیث

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485

نظرات ، پیشنهادات و یا درخواست خود را در مورد سایت ارائه دهید .

ایمیل   تماس با ما

ورود به سایت

اوقات شرعی

 

 

حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شرکت بیمه کوثر نمایندگی اسدی 5493

شما اینجا هستید:   خانه نماز جمعه ماه مبارک رمضانرمضان 90 (سوره انفال)
| + -

برای حمایت امتیاز دهید
...................................................................................... پایگاه اطلاع رسانی امامت جمعه شهرستان شبستر 1392 ......................................................................................